" /> Şömine Fiyatları Hangi Kriterlere Göre Belirlenir? - Beyaz Şömine ve Barbekü

Mekânları ısıtmak ve yemek pişirmek amacıyla içinde ateş yakılan şömineler, günümüzde daha çok evlerin salonlarında dekorasyonu desteklemek için kullanılırlar. Odunlu şömine modellerinde şömine haznesi içerisinde yakılan ateşin dumanı, düz bir baca sistemi sayesinde dışarıya atılmaktadır. Köşe şömine, L tipi şömine ve U tipi şömine gibi modelleri olan bu şöminelerin fiyatları ise belli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Şömine fiyatları konusunda belirleyici olan bu kriterler arasında; şömine haznesi, baca, ısı odası dış giydirme ve montaj ücreti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şömine, içerisinde ateş yanan ve belli kalite standartlarını taşımaması durumunda riskler içeren bir üründür. Bu nedenle emniyetiniz için mutlaka gerekli kalite standartlarını sunan bir şömineci tercih etmelisiniz. Yine şömine bir kez yapıldıktan sonra uzun yıllar kullanılan evlerin demirbaşı haline gelen bir üründür. Bu nedenle şömine ile ilgili gerekli bütçe ayrılırken harcanacak para kadar, ürünün ilerleyen dönemlerde kendisini amorti etme özelliğine dikkat edilmelidir. Peki, bir şöminenin fiyatını etkileyen faktörler hangileridir?

Uygun Fiyata Şömine

Şömine Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Şömine Haznesi

Şömine fiyatları tercih edilen şömine haznesine göre değişiklik göstermektedir. Bu hazneler arasında döküm ve tuğlalı olanlar mevcuttur. Döküm hazneler tuğlalı olanlara göre biraz daha pahalıdır. Çünkü döküm şömine haznesi; ısıyı tutması,yansıtma gücü ve dayanıklı olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Ancak hangisi tercih edilecek olursa olsun, çalışılan firmadan mutlaka CE ile uluslararası geçerlilik test raporları istenmelidir. Aksi halde delinme riski taşıyan kalitesiz bir döküm hazne ya da yüksek ısılarda dağılan tuğlalı bir hazne satın alma riski oldukça yüksektir.

Hazne seçiminde iç malzeme kadar önemli bir konu cam kapak sistemidir. Camlı şömine modelleri arasından ucuz bir alternatif değerlendirilmek istenirse, yana açılır cam kapak sistemi tercih edilebilir.Asansör cam sitemi ise daha pahalı olsa da şöminelerin açık kullanılmasını sağlamaktadır. Bu anlamda daha konforlu bir şömineniz olsun istiyorsanız asansörlü şömine modelleri arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Şömine Bacası ve Isı Odası

Şömine fiyatları aynı zamanda ısı odasında kullanılan malzemeye göre de değişiklik gösterir. Bu odaların içi mutlaka alüminyum folyolu taş yünleri ile izole edilmelidir. Ancak düşük fiyatlı ve düşük yoğunluklu taş yünü ikilisi nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Bu anlamda masraftan kaçınmadan ısı odanızda kullanılacak taş yününün minimum 100 yoğunluklu olmasını talep etmelisiniz. Yine taviz verilmemesi gereken konular arasında şömine bacaları da yer almaktadır. Çünkü kalitesiz baca borularında delinmeler meydana gelebilmektedir.

Şömine Giydirmesi

Tüm bunların yanında şömine fiyatları şöminenin giydirmesinin mermer, doğal taş, granit ya da metal malzemeden olmasına göre değişiklik gösterir. Eğer siz de şömine ya da şömine barbekü satın alabileceğiniz güvenilir bir şömineci arıyorsanız Beyaz Şömine ile iletişime geçebilir,bütçenize uygun modeller arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Şömine

En Son Konumuz Neden Elektrikli Şömine Satın Almalısınız? okumak için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button